exkurze a programy

iQLANDIA

Ve dnech 7. 5. a 9. 5. 2019 navštívíme science centrum  iQLANDIA v Liberci. V prvním termínu se exkurze zúčastní třídy tercie a kvarta, ve druhém sexta a 2. ročník. Studenti se zde zábavnou formou prostřednictvím experimentů seznámí se základními pojmy a jevy z fyziky, chemie a biologie. Kromě prohlídky jednotlivých expozic je pro naše studenty připravena i tematická science show s možností zapojení žáků na téma elektrická energie (mladší žáci) a zvuk (SŠ).
Pedagogický doprovod vykonají Mgr. Šárka Staňková, Mgr. Jana Kocourová, Ing. Luděk Štěpnička a Mgr. Marek Molčan.
 

Parní stříkačka SDH Semily I

7. 11. 2018 se třídy prima a tercie podívaly na parní stříkačku v provozu u místních hasičů.
https://retroden.rajce.idnes.cz/parnicka_exkurze_u_SDH_Semily_I_20181107/
 
https://www.nasepojizeri.cz/semilsko-aktualne/semilsti-zaci-pri-vyuce-nazorne-poznavali-stoleti-pary/?aktualitaId=56560&fbclid=IwAR2xzWOVZRCJNQVWR_xeTpbk6BCHs-YcD97bNqCRC-TBxMpU9Zlet1vPCrs
 

Fyzika všemi smysly

Ve středu 29.11. 2017 nás navštívili studenti MFF UK se svou show Fyzika všemi smysly složenou z fyzikálních experimentů. V aule se interaktivního programu zúčastniliy třídy 5.O, 6.O, 7.O, 1., 2., 3. Zaujali nás pokusy s infračerveným zářením, elektrostatické hrátky, skládání barev, netradiční kulinářství s indukčním vařičem, svět pohledem USB mikroskopu, zvuky neobvyklých hudebních nástrojů a další. Show byla pro studenty zdarma.

https://retroden.rajce.idnes.cz/Fyzika_vsemi_smysly_2017/

 

Techmania + plzeňský pivovar Plzeň

V pátek 10. února 2017 se zúčastní vybraní studenti 4. ročníku a oktávy exkurze do science centra Techmania v Plzni, které nabízí interaktivní expozice 

zaměřené na fyziku, atronomii, matematiku, chemii, biologii, sport, problematiku výživy, svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb.

Dále navštívíme pivovar Plzeňský Prazdroj. Prohlédneme si místa, kde se před 170 lety zrodilo proslulé pivo Pilsner Urquell a kde jeho příběh dodnes pokračuje. Poznáme suroviny, ze kterých se pivo vaří, prohlédneme si tři varny z různých historických období, navštívíme stáčírnu s kapacitou 120 000 lahví za hodinu a vrcholem prohlídky bude degustace nefiltrovaného piva Pilsner Urquell v historických sklepech.

 

iQLANDIA Liberec

Ve školním roce 2015/2016 jsme tradičně navštívili science centrum iQLANDIA, tentokrát se studenty 5.O a 6.O, podruhé se studenty 3. ročníku a 7.O.

Obě skupiny shlédly kromě Velké science show také tematickou show Na vlnách zvuku.

 

VĚDOHRANÍ

V červnu 2016 se třída tercie zúčastnila Vědohraní, akce pořádané KDF MFF UK v Praze, na které si mohou žáci vyzkoušet nepřeberné množství hravých experimentů z různých oblastí fyziky a shlédnout zajímavé fyzikální show. Součástí akce jsou i dva soutěžní okruhy, kde mladší nebo starší děti plní úkoly a vyrábí si drobné fyzikální hračky. Na ty, kteří absolvující celý okruh, čeká malá odměna a diplom.

 

Ústav fyziky plazmatu AV ČR v Praze

 
V listopadu 2015 jsme se se studenty posledních ročníků a dalšími zájemci vydali na exkurzi do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v Praze, kde jsme si prohlédli 
 
několik špičkových pracovišť podílejících se na výzkumu a vývoji řízení termojaderného slučování a další.
 
 

Experimenty s tekutým dusíkem na GIO

 

K nám na GIO dorazili studenti MFF UK ze studentské kapitoly SPIE (international society for optics and photonics). Studenti sekundy a tercie byly seznámeni 

s různými experimenty z oblasti optiky a fyziky nízých teplot, studenti 4. ročníku ke stejnému tématu navíc absolvovali přednášku. 

 

Planetárium Praha

V dubnu 2015 byla v rámci projektu TechUp uspořádaná exkurze do Planetária Praha pro studenty 2.O, 4.O a zájemce z vyšších ročníků.

 

iQLANDIA Liberec

Ve čtvrtek 12. 3. 2015 čeká studenty 2.O a 3.O deset interaktivních expozic v science centru iQLANDIA v Liberci, které nabízejí zážitek zemětřesení, vichřice nebo tance blesků. Budeme si moci vyzkoušet, co cítí kosmonaut při letu do vesmíru, projít se lidským tělem a spoustu dalšího. Autoři slubují, že každé PROČ má v iQLANDII své PROTIO. V rámci vstupného zhlédneme zábavnou science show. Pedagogický doprovod vykonají Mgr. Jana Kocourová, Mgr. Markéta Kubíková a Ing. Luděk Štěpnička

 

FYZIKA VŠEMI SMYSLY

V pondělí 2. 3. 2015 čeká studenty 2. a 3. ročníku show Fyzika všemi smysly složená z fyzikálních experimentů. Těšit se můžou na experimenty s infračerveným zářením, elektrostatické hrátky, skládání barev, netradiční kulinářství s indukčním vařičem, svět pohledem USB mikroskopu, zvuky neobvyklých hudebních nástrojů a další. Show je pro studenty zdarma, organizačně ji zajišťují doktorandi a studenti učitelství fyziky na MFF UK.

 

iQLANDIA Liberec

V úterý 16. 12. 2014 čeká studenty 1. a 3. ročníku deset interaktivních expozic v science centru iQLANDIA v Liberci, které nabízejí zážitek zemětřesení, vichřice nebo tance blesků. Budeme si moci vyzkoušet, co cítí kosmonaut při letu do vesmíru, projít se lidským tělem, pochopit jak fungují věci kolem nás. Autoři slibují, že každé PROČ má v iQLANDII své zábavné PROTO. V rámci vstupného zhlédneme show Happy Vánoce plnou experimentů s vánoční tematikou. Volná místa budou doplněna zájemci z ostatních tříd. Akci stejně jako v minulých letech podporuje Nadace Škola hrou. Pedagogický doprovod vykonají Mgr. Jana Kocourová, Mgr. Lukáš Rambousek a Mgr. Martin Krajíc.
 

interaktivní výstava Hry a klamy

V říjnu 2014 se třída prima vydala do Městské knihovny v Semilech na interaktivní výstavu Hry a klamy
 

beseda Energie - budoucnost lidstva

Studenti 3. ročníku, studenti fyzikálního semináře a další zájemci měli možnost besedovat se zaměstnancem ČEZ na téma Energie – budoucnost lidstva
v Městské knihovně Semily.
 
 

přírodovědné kroužky, projektové dny pro ZŠ

Škola se ve školním roce 2013/2014 a 2014/2015 zapojila do Projektu podpory přírodovědného a technického vzdělávání v Libereckém kraji (TechUp). V rámci projektu na GIO probíhali pravidelně přírodovědné kroužky (fyzika, chemie, biologie, zeměpis) pro studenty ZŠ i SŠ a projektové dny pro žáky ZŠ.
 
 

iQpark Liberec

Ve čtvrtek 19. 12. 2013 navštívíme tradičně iQpark v Liberci, tentokrát s 1. ročníkem a kvintou. V rámci prohlídky zhlédneme vánoční show s rychloprskavkami, vědeckým šampusem a umělým sněhem. Pedagogický doprovod vykonají učitelé Rambousek, Hlava a Kocourová.
 

Hry a klamy

Ve středu 1. 10. 2013 navštíví žáci primy interaktivní výstavu HRY A KLAMY v Městské knihovně Semily.
Čekají je interaktivní exponáty, experimenty, kvízy, hádanky, hlavolamy a deskové hry. Pedagogický doprovod vykoná Mgr. Kocourová. Téže výstavy se zúčastní v říjnu i tercie.
 

Hrajme si i hlavou

Na konci června 2014 se třída prima zúčastnila přírodovědné akce Hrajme si i hlavou pořádané katedrou fyziky Univerzity Hradec Králové.

 

iQpark

V pondělí 5. 5. 2014 navštíví studenti tercie liberecký iQpark. Ve čtyřech podlažích se stovkami interaktivních exponátů si budou moci lehnout na Fakírovo lůžko, vstoupit do Titanicu, vyrobit elektřinu šlapáním na kole, prohlédnout se pomocí termokamery a spoustu dalšího. Jako bonus bude jejich účast na workshopu v rámci projektu Zručná věda. Díky projektu Zručná věda budou mít studenti vstup do iQparku zdarma. Pedagogický doprovod vykonají Mgr. Petra Pekárková a Mgr. Jana Kocourová.

 

iQpark

Ve středu 29. 5. 2013 navštíví studenti tercie liberecký iQpark. Ve čtyřech podlažích se stovkami interaktivních exponátů si budou moci lehnout na Fakírovo lůžko, vstoupit do Titanicu, pohoupat se pomocí spřažených houpaček, vyrobit elektřinu šlapáním na kole, uzavřít se do bubliny, zahrát si na rosničku ve zpravodajství, prohlédnout se pomocí termokamery, zvednout sami sebe, vyzkoušet si postřeh, pohrát si s hlavolamy a spoustu dalšího. Jako bonus se zúčastní workshopů v rámci projektu Zručná věda, kde si budou moct vyzkoušet svou zručnost u některého řemesla. Díky projektu Zručná věda budou mít studenti vstup do celého iQparku zdarma.

 

iQpark

Ve čtvrtek 4. 4. 2013 navštíví studenti 1. ročníku a kvinty liberecký iQpark. Ve čtyřech podlažích se stovkami interaktivních exponátů si budou moci lehnout na Fakírovo lůžko, pohoupat se, aniž by cokoli dělali, pomocí spřažených houpaček, vyrobit elektřinu šlapáním na kole, uzavřít se do bubliny, zahrát si na rosničku ve zpravodajství, prohlédnout se pomocí termokamery nebo pomocí zrcadla, které zobrazuje tak, jak nás vidí ostatní (tedy nepřevrací), vytvořit světelný obtisk těla, zvednout sami sebe, vyzkoušet si postřeh, pohrát si s hlavolamy a spoustu dalšího. Jako bonus se zúčastníme Science show s Van de Graaffovým generátorem, kde si studenti budou moct např.  sáhnout na 500 tisíc voltů. Pedagogický doprovod vykonají učitelé Kocourová, Krajíc a Ulvr.